İnşaat Sektörü İzmir'de Yükseliyor

İnşaat Sektörü İzmir'de Yükseliyor

İzmir ile ilgili yapılan değerlendirmeler bölgede inşaat sektörünün ortalama olarak 30-40 yıl arasında oldukça hareketli olacağına işaret ediyor. Bu değerlendirmeleri doğrulayan pek çok proje ise İzmir’de devam ediyor. Bayraklı bölgesinde yer alan ve Manhattan Projesi olarak da sık sık adından bahsettiren iş merkezleri odaklı projeler hız kesmeden devam ediyor. Aldığı göçlerle birlikte her yıl ortalama olarak 100 bin nüfus artışı yaşayan kentte yıllık konut ihtiyacı da 30 binleri buluyor. Konut ihtiyacının belirlenmesinde oldukça dikkatli davranan inşaat firmaları sayesinde hem kalabalık aileler için uygun olan geniş konutlar hem de yalnız yaşayanlar için stüdyo daireler hayata geçiriliyor. Öğrenci nüfusunun yüksek olduğu Buca ve Bornova bölgelerinde artan 1+1 yapılarla birlikte kentsel dönüşüm ve yeniden yapılandırma bölgelerinde kalabalık aileler hitap eden konutlar inşa ediliyor.

Her Yıl 20 Milyar TL Yatırım

İzmir’in yıllık konut ihtiyacı rakamı 30 binlere yaklaşırken şu an devam eden 15 bin konut kapasiteli yatırımın değeri 20 milyar TL olarak biliniyor. Konut projeleri devam ederken ardı ardına yükselen iş merkezleri de sektördeki canlanmanın bir başlangıcı olarak görülüyor. Artan taleple birlikte yerel yönetimlerin arsa yaratma konusundaki çalışmaları da hız kazanıyor. Ulaşım ve imar alanında yapılan çalışmaların artık şehre getirisinin yok sayılamayacağı bir noktaya geldiği göz önüne alındığında İzmir inşaat sektörü için her şey yeni başlıyor. Karaburun’dan Çeşme’ye kadar devam eden İzmir inşaat projeleri ile 2019yılına kadar 50 bin kişinin konut ihtiyacını karşılanması planlanıyor.

Ulaşım Yatırımları İnşaat Sektörünü Güçlendiriyor

İzmir önemli bir liman kenti olmasının yanı sıra Ege Bölgesi’nin en büyük şehri olmasıyla ciddi bir ticaret odağı olmayı başarıyor. Şehrin dört bir yanında devam eden yol projeleri İzmir inşaat sektörünün canlanmasında büyük rol oynuyor. İzmir-İstanbul ve İzmir-Antalya otoyol projelerinin mesafeyi ciddi anlamda kısaltması ve ulaşım konforu sağlamasının yanı sıra İzmir-Ankara arası çalışmaya başlayacak ve süreyi 3,5 saate düşürecek İzmir-Ankara YHT yani İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesi ile birlikte İzmir inşaat sektöründe bir cazibe merkezi haline geliyor. İstanbul’da yükselen konut doygunluğu seviyesi ile birlikte İzmir’in 10 ilçesinde devam eden konut projeleri, AVMler, iş merkezi ve konut hizmeti veren karma projeler ve iş merkezleri dikkat çekiyor.